Browser not supported

You are using an old browser that we do not support anymore. Please consider using a modern web browser such as Microsoft Edge, Google Chrome or Firefox for the best website experience.

Климатичните промени вече са реалност. Най-засегнати са градовете, където хората усещат най-силно негативните последици от глобалното затопляне. В градското планиране трябва да се прилагат следните методи, за да се постигне естествено понижаване на температурата в градските райони и по-приятна за живот градска среда. Някои от тях са: вертикално озеленяване на фасадите, студени покриви и създаване на градски зелени зони. Най-голям принос за борба с т.нар. градски топлинни острови имат обаче големите, сенчести дървета.

ACO Green City
Решения от АСО за зелени градове

Ефект на сянка
Топлинното натоварване се намалява осезаемо от ефекта на засенчване от короните на дърветата и от охлаждащия ефект, дължащ се на изпарението на водата.


Свързване на CO2
Микроклиматът се подобрява, тъй като листата филтрират финия прах и други замърсители от атмосферата. В същото време дърветата свързват вредния за климата CO2 и го превръщат в биомаса чрез фотосинтеза.


Защита срещу вятър
Силните пориви на вятъра в градските райони се смекчават от градските дървета. Те действат като естествена преграда и намаляват скоростта на вятъра.


Намаляване на стреса
Доказано е, че градските дървета имат положителен ефект върху човешката психика. Зеленината насърчава благосъстоянието на градските жители и помага за намаляване на стреса.

Предизвикателства пред градските дървета

Големи запечатани повърхности и липса на място в града. За да се борят срещу климатичните промени, дърветата имат нужда от около 30 години да достигнат пълния си потенциал и да развият голяма корона. Големината на короната я пряко зависима от развитието на кореновата система. Дървета се нуждаят от място за кореновата си система. Принципът „sponge city” осигурява вода и въздух за корените на дървета в запечатани повърхности. Дъждовната вода се отвежда с дренжни тръби към подземния ретензионен резервоар, т.нар. „sponge body”, свързва се с почвения субстрат и остава там, докато не се поеме от корените на дърветата в периоди на суша. През зимата дъждовната вода директно се отвежда към канализацията.

Решението: Принципът Sponge city

Принципът Sponge city за дървета е иновативен метод на строителство, осигуряващ оцеляването на градските дървета в градска среда. Първоначално разработен в Скандинавия, принципът дава възможност за здравословно развитие на дървета с големи корони в градските зони и същевременно създава подземно пространство за задържане на дъждовната вода.

С помощта на принципа Sponge city кореновата система на дърветата може да се развива под асфалтирани повърхности като тротоари, паркинги и пътища, без да причинява щети. Структурата на пътната подложка трябва да отговаря както на техническите изисквания на пътното строителство, така и на биологичните изисквания на дърветата.

Модулна система ACO Sponge City

Като глобален лидер в управлението на дъждовни води, за ACO e приоритетно да бъде стратегически партнъор в проекти за зелени градове. Инженерните отдели на АСО работят съвместно с експертни екипи от урбанисти, ландшафтни архитекти, представители на общинската управа и неправителствени организации в различни градове по света. Фокус на работните групи е оценка на условията за развитие на градските дървета и разработване на решения за събиране, пречистване и повторно използване на дъждовните води за напояване на дърветата.

Научете повече
Video