Климатичните промени вече са реалност. Най-засегнати са градовете, където хората усещат най-силно негативните последици от глобалното затопляне. В градското планиране трябва да се прилагат следните методи, за да се постигне естествено понижаване на температурата в градските райони и по-приятна за живот градска среда. Някои от тях са: вертикално озеленяване на фасадите, студени покриви и създаване на градски зелени зони. Най-голям принос за борба с т.нар. градски топлинни острови имат обаче големите, сенчести дървета.
ACO Green City
Ефект на сянка
Топлинното натоварване се намалява осезаемо от ефекта на засенчване от короните на дърветата и от охлаждащия ефект, дължащ се на изпарението на водата.
Свързване на CO2
Микроклиматът се подобрява, тъй като листата филтрират финия прах и други замърсители от атмосферата. В същото време дърветата свързват вредния за климата CO2 и го превръщат в биомаса чрез фотосинтеза.
Защита срещу вятър
Силните пориви на вятъра в градските райони се смекчават от градските дървета. Те действат като естествена преграда и намаляват скоростта на вятъра.
Намаляване на стреса
Доказано е, че градските дървета имат положителен ефект върху човешката психика. Зеленината насърчава благосъстоянието на градските жители и помага за намаляване на стреса.
Предизвикателства пред градските дървета
Големи запечатани повърхности и липса на място в града. За да се борят срещу климатичните промени, дърветата имат нужда от около 30 години да достигнат пълния си потенциал и да развият голяма корона. Големината на короната я пряко зависима от развитието на кореновата система. Дървета се нуждаят от място за кореновата си система. Принципът „sponge city” осигурява вода и въздух за корените на дървета в запечатани повърхности. Дъждовната вода се отвежда с дренжни тръби към подземния ретензионен резервоар, т.нар. „sponge body”, свързва се с почвения субстрат и остава там, докато не се поеме от корените на дърветата в периоди на суша. През зимата дъждовната вода директно се отвежда към канализацията.
Решението: Принципът Sponge city
Принципът Sponge city за дървета е иновативен метод на строителство, осигуряващ оцеляването на градските дървета в градска среда. Първоначално разработен в Скандинавия, принципът дава възможност за здравословно развитие на дървета с големи корони в градските зони и същевременно създава подземно пространство за задържане на дъждовната вода.
С помощта на принципа Sponge city кореновата система на дърветата може да се развива под асфалтирани повърхности като тротоари, паркинги и пътища, без да причинява щети. Структурата на пътната подложка трябва да отговаря както на техническите изисквания на пътното строителство, така и на биологичните изисквания на дърветата.
Модулна система ACO Sponge City
Като глобален лидер в управлението на дъждовни води, за ACO e приоритетно да бъде стратегически партнъор в проекти за зелени градове. Инженерните отдели на АСО работят съвместно с експертни екипи от урбанисти, ландшафтни архитекти, представители на общинската управа и неправителствени организации в различни градове по света. Фокус на работните групи е оценка на условията за развитие на градските дървета и разработване на решения за събиране, пречистване и повторно използване на дъждовните води за напояване на дърветата.